اسباب بازی

شرکت دانمارکی لگو گفته است در حال ساخت عروسک‌های اسباب‌بازی تازه‌ای است که از چهره واقعی زنان دانشمند، مهندس و فضانورد واقعی الهام گرفته شده‌اند.

اسباب بازی

 این طرح‌ها را مایا وینستوک نویسنده آمریکایی کتاب‌های علمی خلق کرده است که کارهایش در یک مسابقه با رای عمومی انتخاب شده‌اند. در میان این چهره‌ها، کاترین جانستون، ریاضیدانی که داستان زندگی‌اش اخیرا در فیلم ارقام پنهان به تصویر کشیده شده است نیز حضور دارد. این فیلم ماجرای زنان دانشمند و ریاضیدان آفریقایی-آمریکایی است که در دهه ۶۰ برای سازمان ملی هوانوردی و فضایی آمریکا موسوم به ناسا کار می‌کردند.

 

اسباب بازی

اسباب بازی

 

خانم وینستوک گفته امیدوار است این اسباب‌بازی‌ها به دختران نشان بدهند که آنها هم می‌توانند دانشمند بشوند و به پسرها هم یاد بدهند که همه می‌توانند چنین شغل‌هایی داشته باشند.

تحقیقاتی که در سال‌های گذشته انجام شده نشان می‌دهد که بیش از ۶۰ درصد بزرگسالانی که در مشاغلی از جمله طراحی و معماری فعالیت می‌کنند خانه سازی با لگوها از بازی های مورد علاقه‌شان بوده است. بیش از ۶۶ درصد کسانی که در مشاغل مرتبط با ریاضیات مثل بانک داری یا حساب داری کار می‌کنند پازل اسباب بازی مورد علاقه دوران کودکی‌شان بوده است.

وزیر پیشین آموزش بریتانیا الیزابت تراس هشدار داده بود که اسباب بازی کودکان می‌تواند روی انتخاب شغل‌شان در آینده تاثیر بگذارد. به گفته او اسباب‌بازی‌هایی که با توجه به جنسیت بچه‌ها ساخته می‌شوند به طور ویژه خطر اینکه دختران را از علوم و ریاضیات روی گردان کند افزایش می‌دهد.او از پدر ومادرها خواسته برای دخترانشان لگو بخرند تا آنها را به مهندسی ترغیب کنند.

واژه های کلیدی:لگو، زنان موفق، ناسا، فرهنگ سازی

 

https://ideas.lego.com/projects/147876

http://www.bbc.com/persian/world-39135369

https://www.washingtonpost.com/news/speaking-of-science/wp/2017/03/01/everything-is-awesome-for-the-women-of-nasa-lego-set/