اسباب بازی

قبل از پلاستیک، ورقه های حلبی وجود داشت که تشکیل شده از ورقه‌های بسیار نازک فلزی با پوششی از حلبی که در قرن هیجدهم در اروپا این ماده برای ساخت ظروف آشپزخانه و اشیای کوچک فلزی و همچنین بعضی اسباب بازی‌ها بکار می‌رفت با اینکه سخت بود و به راحتی برش داده میشد، میتوانست آن را قالب گیری کرد و به اشکال مختلفی درآورد و تبدیل به یک بوم نقاشی برای ایجاد رنگهای روشن و خیره کننده می شد. بسیار لذت بخش است که به اسباب بازی های حلبی پدر ها و مادرهایمان نگاهی بیاندازیم. یکی از این اسباب بازی ها گربه اسکوتر سوار( FELIX) که توسط شرکت SG آلمان در دهه 1920 ساخته شده است و شخصیت آن برگرفته از شخصیت های معروف کارتون دیسنی است.

اسباب بازی            

صحبت از شرکت والت دیزنی شد، اسباب بازی موتورسیکلت میکی و مینی که از شخصیت های مطرح این شرکت هستند نیز در سال 1932 توسط شرکت تیپکو( TIPPCO) ساخته شد.

اسباب بازی

بعد از معرفی اسباب بازی های حلبی جهان  به سراغ اسباب بازی های حلبی ایران میرویم که بیشتر آنها در شهر ری یعنی همان شاه عبدالعظیم ساخته میشدند. پروفسور زرتشت هوشور که او را پدربزرگ اسباب بازی های ایران میشناسند به خاطر علاقه زیادی که به بررسی جغرافیایی فرهنگی و خرده فرهنگ‌های مادی ایرانیان داشت، شروع به بازسازی حدود 200 اسباب‌بازی قدیمی ایران کرد.

استاد زردشت هوش‌ور متولد 1310 اهل یکی از محلات قدیم تهران است. کودکی‌اش به تحصیل در مدرسه دارالفنون گذشت و در سال 1375 بعد از 31سال تدریس و تحقیق در دانشگاه تهران با مقام استاد تمامی بازنشسته شد و به دنیای اسباب‌بازی‌ها راه پیدا کرد.

اسباب بازی

 ماشین اینترناش، نمونه کوچکی از ماشین‌های بزرگی است که اسباب‌بازی سازان شاه‌عبدالعظیم برای بازی کودکان ساخته بودند.

استاد هوشور در پاسخ به سوال خبرگذاری مهر در رابطه با اسباب بازی فروشی های قدیم گفتند: «در زمان کودکی ما منطقه شهر ری یعنی همان شاه عبدالعظیم و اطراف حرم بزرگ‌ترین مرکز فروش اسباب‌بازی‌هایی بود که در گارگاه‌هایی توسط کارگران به صورت عمده‌ای ساخته می‌شد که بیشتر جنس آن‌ها از گچ، سفال، چوب و حلبی بود چون آن وقت‌ها هنوز پلاستیک اینچنین مثل امروز وارد مواد تولیدی نشده بود»

 اسباب بازی 

اینجا یک قایق تپ تپو را می‌بینید که عمر استفاده از آن به حدود 70 سال قبل می‌رسد. می‌پرسید چرا نامش تپ تپو است؟ به خاطر اینکهبا ریختن نفت در مخزن کوچکش و روشن کردن آن بر روی آب حرکت می‌کرد و تپ تپ نفت می‌سوزاند و راه می رفت!

http://www.globaltoynews.com/

http://www.mehrnews.com/news